Kaip Wim Hof metodas ir ledo vonia veikia sveikatą bei reprodukcinę sistemą?

Riba tarp įsisenėjusių įsitikinimų ir naujausių mokslinių tyrimų

ŠALTISWIM HOF METHODKVĖPAVIMAS

7/27/20233 min read

woman in red bikini lying on snow, ice
woman in red bikini lying on snow, ice

Wim Hof metodas - holistinis metodas, apimantis šalčio poveikį, kvėpavimo pratimus ir darbą su mintimis (nusiteikimą), sulaukė didelio susidomėjimo dėl galimos naudos fizinei ir psichinei sveikatai. Nepaisant to, dalis žmonių nedrįsta išbandyti metodo dėl įsisenėjusių įsitikinimų, jog šaltis gali kenkti vyrų ar moterų reprodukcinei sistemai. Šioje santraukoje analizuojama mokslinė literatūra, atskleidžianti Wim Hof metodo ir šalčio praktikų pliusus ir minusus.

Nėra pagrįstų tyrimų, pagrindžiančių mintį, kad šalčio poveikis, pavyzdžiui, ledo vonios, gali turėti neigiamos įtakos vyro spermos kokybei ir reprodukcinės sistemos hormonams. Reikalingi išsamesnį tyrimai, kad būtų galima bent pabandyti nustatyti sąsajas tarp Wim Hof metodo ir neigiamo poveikio reprodukcinei sveikatai.

Kalbant apie moterų reprodukcinę sveikatą, mokslinėje literatūroje tiesioginio šalčio poveikio moterų reprodukcinei sistemai tyrimų yra palyginti nedaug. Buvo atlikta tyrimų, kuriuose nagrinėtas šalčio poveikis sportininkių menstruacijų ciklui, tačiau jų rezultatai buvo neįtikinantys ir kartais prieštaringi.

Svarbu pažymėti, kad moterų reprodukcinė sistema yra sudėtinga, o jos reakcija į išorinius veiksnius gali skirtis. Nors šalčio poveikis gali turėti įtakos hormonų lygiui ir kūno temperatūrai, tai nebūtinai reiškia žalą reprodukcinei sveikatai ir net priešingai, subalansavus hormonų veiklą gali būti net naudinga. Be to, šalčio poveikio moterų reprodukcinei sveikatai poveikis gali priklausyti nuo tokių veiksnių, kaip šalčio poveikio dažnumas ir trukmė, individuali sveikatos būklė ir bendras gyvenimo būdas.

Kalbant apie bendrąją sveikatą, nesaikingas ir pernelyg intensyvus Wim Hof metodo praktikavimas gali sukelti įvairių pavojų, įskaitant hipotermiją, nušalimus ir širdies ir kraujagyslių sistemos apkrovą. Asmenys, turintys specifinių, ūmių sveikatos sutrikimų, prieš pradėdami taikyti šį metodą turėtų būti atsargūs ir konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais. Tačiau, tinkamai vadovaudamiesi ir laikydamiesi nuosaikumo, didžioji dauguma žmonių gali saugiai naudotis Wim Hof metodo teikiamais privalumais.

Atlikti tyrimai parodė teigiamą kontroliuojamo šalčio poveikį imuninei sistemai, streso mažinimui ir didesniam psichiniam atsparumui. Šalčio poveikio ir specialių kvėpavimo pratimų derinys gali paskatinti geresnį deguonies panaudojimą, todėl pagerėja dėmesys, minčių skaidrumas, atsigavimas ir bendra savijauta. Be to, šalčio praktika, kaip ir šilumos praktika (pvz. pirtis) kraujagyslių raumenis veikia kaip treniruotė, todėl ledo vonia ar šaltas dušas taip pat stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, ką daryti yra būtina kiekvienam žmogui.

Atsižvelgiant į galimą Wim Hof metodo naudą, asmenys, norintys įtraukti šią praktiką į savo kasdieną, turėtų ją taikyti atsakingai. Pateikiame keletą rekomendacijų, kaip saugiai pradėti praktikuoti Wim Hof metodą:

  • Kreipkitės į ekspertus: Pradedantiesiems, norint užtikrinti tinkamą techniką ir išvengti galimų pavojų, nurodymus turėtų teikti tik sertifikuoti Wim Hof metodo instruktoriai.

  • Laipsniškas progresas: Pradėkite nuo švelnesnių šalčio poveikio formų, pavyzdžiui, trumpesnių šaltų dušų, ir tik tada pereikite prie ledo vonių. Palaipsniui didinkite poveikio trukmę ir intensyvumą, kad organizmas galėtų saugiai prisitaikyti.

  • Įsiklausykite į savo kūną: Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jūsų kūnas reaguoja praktikos metu ir po jos. Jei jaučiate diskomfortą ar negalite atsipalaiduoti praktikos metu, mažinkite praktikos intensyvumą ar trukmę.

  • Šalin ego jausmą ir mintis apie rekordus: Wim Hof metodas neturėtų būti vedamas vidinio ego jausmo. Labai svarbu praktikos metu nuraminti kūną ir mintis, bet ne bandyti kuo ilgiau išbūti šaltame vandenyje per sukąstus dantis - čia pasireiškia ego ir dažniausiai su juo - šalutiniai reiškiniai.

  • Apšilkite po praktikos: itin svarbu po šalčio praktikos neskubėti ir tinkamai sušildyti kūną. Tam itin tinkami lėti fiziniai pratimai su giliu kvėpavimu, kaip Wim Hof praktikuojamas Horse Stance.

  • Derinkite su sveika gyvensena: Wim Hofo metodas gali papildyti sveiką gyvenimo būdą, apimantį reguliarius fizinius pratimus, subalansuotą mitybą ir pakankamą poilsį.

  • Wim Hof metodas neturėtų būti praktikuojamas laukiantis ar sergant epilepsija. Turint ūmių širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, dėl praktikavimo reikėtų pasitarti su gydytoju.

Apibendrinant galima teigti, kad nėra pagrįsta manyti, jog Wim Hof metodas ir šalčio praktikos kenkia vyrų ar moterų reprodukcinei sistemai. Taikant metodą atsakingai galima veiksmingai sustiprinti kūną ir mintis, išvengti dažnų peršalimo ligų šaltojo sezono metu ir pagaliau tapti laimingu, sveiku ir stipriu!

Norėdami pradėti saugiai praktikuoti, nesikuklinkite ir apsilankykite viename iš Wim Hof Metodo pagrindų seminarų, kurį veda oficiali ir sertifikuota Wim Hof metodo instruktorė Greta Puzonė. Visus artėjančius seminarus rasite paspaudę čia.