Ledo vonios nauda ir Wim Hof metodas

Kaip atskleisti šalčio galią fizinei ir psichinei gerovei?

ŠALTISKVĖPAVIMASWIM HOF METHOD

6/16/20233 min read

Šalčio poveikis ilgą laiką buvo siejamas su diskomfortu ir galimu pavojumi sveikatai, tačiau naujausi moksliniai tyrimai atskleidė nepaprastą šalčio poveikio naudą. Šiame straipsnyje nagrinėjamas teigiamas šalčio poveikis fizinei ir psichinei savijautai, ypatingą dėmesį skiriant Wim Hof metodui.

Wim Hof metodas (WHM) yra holistinis metodas, kurį sukūrė Wim Hof, populiariai vadinamas "Ledo žmogumi". Jis derina šalčio poveikį, kvėpavimo pratimus ir nusiteikimą (arba kitaip – minčių galią), kad išnaudotų įgimtą organizmo gebėjimą prisitaikyti ir klestėti neįprastomis kūnui sąlygomis. Šis metodas kasmet vis populiarėja, sudomindamas milijonus žmonių visame pasaulyje, įskaitant tokias WHM praktikuojančias pasaulinio garso žvaigždes, kaip David Beckham, Madonna, Lady Gaga, Kendall Jenner, Georges St-Pierre ir daug kitų, dėl gebėjimo pagerinti fizinį pajėgumą, pagerinti imuninės sistemos veiklą ir skatinti psichinį atsparumą.

Fiziologiniu požiūriu šalčio poveikis naudojant tokius metodus kaip ledinės vonios, šaltas dušas ar žiemos veikla lauke gali paskatinti įvairias fiziologines organizmo reakcijas:

  • veikiant šalčiui, net 530 % padaugėja noradrenalino – tai neurotransmiteris, kuris didina budrumą ir gerina nuotaiką, o pasitenkinimo hormono dopamino padaugėja net 250%. Depresija ir ADHD yra siejami su dopamino stygiumi.

  • Taip pat aktyvuojama simpatinė nervų sistema, kuri padidina energijos sąnaudos ir greičiau deginami riebalai, o tai gali padėti numesti svorio.

  • Šalčio metu aktyvuojami rudieji (gerieji) riebalai kūne, kurie, paprastai tariant – verčia baltuosius poodinius riebalus bei gliukozę į šilumą, todėl ne tik padeda išlaikyti kūno temperatūrą, bet ir degina papildomas kalorijas ir padeda kontroliuoti cukraus ir insulino lygį kraujyje.

  • Be to, šalčio poveikis gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą, nes stiprina kraujotakos sistemą.

  • Kone didžiausia šalčio nauda kūnui šiuolaikiniame pasaulyje – mažinamas lėtinis uždegimas, kuris siejamas su daugeliu lėtinių ir net autoimuninių ligų, tokių kaip: astma, įvairios alergijos, žvynelinė, reumatoidinis artritas, vėžiniai susirgimai, depresija, diabetas, nutukimas ir daug kitų ligų.

  • Reguliarus trumpalaikis (hormetinis) stresas, sukeltas šalčio, padeda kūnui stiprėti ir būti labiau pasirengusiam kasdieniams iššūkiams ateityje.


Wim Hof metodas apima specialius kvėpavimo pratimus, skirtus optimizuoti deguonies suvartojimą ir padėti geriau kontroliuoti fiziologines reakcijas. WHM kvėpavimas gali padėti žmonėms ištverti ir prisitaikyti prie šalčio (ir gyvenimo:)) sukeliamo streso. Kvėpavimo pratimai apima gilų įkvėpimą ir kontroliuojamą iškvėpimą, kurie veikia autonominę nervų sistemą (kuri iki šiol buvo manoma, kad negali būti kontroliuojama), daro teigiamą įtaką širdies susitraukimų dažniui, kraujospūdžiui ir reakcijai į stresą.

Psichologiniu požiūriu Wim Hof metodas ir šalčio poveikis yra perspektyvus stiprinant psichinį atsparumą ir emocinę gerovę. Šalčio poveikis gali padėti asmenims išsiugdyti geresnius streso valdymo įgūdžius, sumažinti nerimą ir pagerinti nuotaiką. Pastebėta, kad kvėpavimo pratimų ir šalčio poveikio derinys didina susikaupimą, sąmoningumą ir bendrą psichikos aiškumą.

WHM yra vienintelis kvėpavimo ir šalčio metodas, kuris yra moksliškai įrodytas, o tyrimai patvirtinantys Wim Hof metodo ir šalčio poveikio naudą, ir teikiantys daug žadančius rezultatus ateityje atsiranda vis dažniau. Tačiau svarbu pažymėti, kad šį metodą reikėtų pradėti praktikuoti iš lėto, įsivertinant individualias galimybes, o teisingą informaciją suteiks bei saugaus metodo praktikavimo išmokys tik kvalifikuoti Wim Hof metodo instruktoriai.

Greta Puzonė - viena iš kelių sertifikuotų Wim Hof Metodo instruktorių LietuvojeMOVE2MOVE komandos narė, kineziterapeutė ir sveikatingumo specialistė padės Jums saugiai ir veiksmingai įveikti metodo keliamus iššūkius ir vėliau raškyti jo atneštus vaisius, susisiekite!

Artimiausios WHM praktikos Lietuvoje su instruktore Gretahttps://www.wimhofmethod.com/activities/trainer/greta-puzone